Matematik

0 (sıfır) Doğal sayı mı son noktayı koyuyoruz

0 (sıfır) Doğal sayı mı ?

Bu gece vakti sizlerle 0 (sıfır) doğal sayı mı değil mi konusunu kısaca özet geçeceğim.0’ın doğal sayı olup olmadığı halen tartışmalı bir konudur.0 nötr bir sayıdır.Ne negatiftir , ne pozitiftir.0 pozitif bir tamsayıdır.0 aynı zamanda en küçük doğal sayıdır ! Google’da baktığımda bu kadar basit bir konunun bile mevzubahis edilmesi gerçekten üzücü.Matematiğe bu kadar uzak olmamamız gerektiğini düşünüyorum.Düşünsenize matematiğin temellerinden bir tanesi olan bu konuyu bilmemek ya da bilememek,öğrenememek ne kadar acı verici.Sınavlarda en düşük netleri neden matematikten yaptığımızı umarım anlamışsınızdır.Ben yine de “0” hakkında sizlere bilgiler vermek istiyorum

0 en küçük doğal sayıdır.

Doğal sayılar “N” ile gösterilir.0’da doğal sayı olduğuna göre doğal sayılar kümesine dahil edilmelidir.

N = { 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, … +sonsuz}

Önünde (-) yani negatif sayılar doğal sayı olamazlar.

Doğal sayılar kurallar gereği tam sayı olmak zorundadır.

Sınavlarda soru çözerken mutlaka soru köküne bakın. Kümeyi “N” ile tanımlıyorsa mutlaka 0’ı kullanmanız gerektiğini unutmayın.Aksi halde soruyu yanlış yapma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Umarım 0 doğal sayı mı değil mi konusunu kısaca anlatabilmişimdir.Hala anlamadıysanız koskocaman bir EVET diyoruz 0 doğal sayıdır 🙂 Hemde en küçük doğal sayıdır.Konu altından merak ettiğiniz şeyleri sorabilir , bir teşekkürü çok görmezseniz ayrıca seviniriz.Herkese güzel günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı