En 10

Avrupa Kıtasının En Küçük 10 Ülkesi

Avrupa kıtası, yaklaşık olarak 10.180.000 km² yüzölçümüne sahiptir. Ayrıca bu kıtada henüz tam olarak ismi bile duyulmayan 50 kadar ülke bulunur. Bu ülkelerden bazıları Avrupa ve Asya kıtalarının sınırında yer alır. Avrupa kıtasının nüfusu yaklaşık olarak 750 milyon civarındadır.  Sizler için Avrupa kıtasının en küçük 10 ülkesi hakkında bilgiler derledik.

İşte Avrupa kıtasının en küçük ülkeleri. 

Sizler için Avrupa kıtasının en küçük 10 ülkesi hakkında bilgileri büyükten küçüğe listeledik.

 1. Kıbrıs – 9,251 k Yüzölçümü 

Avrupa Kıtasının En Küçük 10 Ülkesi - Kıbrıs
Avrupa Kıtasının En Küçük 10 Ülkesi – Kıbrıs

Türkiye’nin güneyinde yer alan ve Türkiye’ye bağlı olan Kıbrıs, bir Akdeniz ve ada ülkesidir. Kıbrıs 9251 km² yüzölçümüne sahiptir.  

 1. Azerbaycan – 6,960 km² Yüzölçümü 

Azerbaycan
Avrupa Kıtasının En Küçük 10 Ülkesi – Azerbaycan

Azerbaycan Cumhuriyeti, Güney Kafkasya bölgesinde yer almaktadır. Ülke ayrıca Güneybatı Asya ve Güneydoğu Avrupa arasında konuşlanmıştır. Azerbaycan toplamda 86.600 km² yüzölçümüne sahiptir. Ancak Avrupa kıtasında yer alan kısmı 6,960 km² yüzölçümüne sahiptir.  

Azerbaycan 1920’de Sovyetler Birliği’ne katılmış ve 30 Ağustos 1991’de ayrılmıştır. 

 1. Lüksemburg – 2,586 km² Yüzölçümü 

Lüksemburg
Lüksemburg

Lüksemburg, batı Avrupa’da Belçika, Almanya ve Fransa’nın tam olarak ortasında sınırlarını birleştiren bir ülke konumundadır. Ülkenin yüzölçümü 2,586 km²’dir. Lüksemburg şehri hem Lüksemburg’un başkenti hem de Avrupa Birliği’nin üç başkentinden biridir. 

 1. Gürcistan – 2.428 km² Yüzölçümü 

Gürcistan
Gürcistan

Avrupa ve Asya’nın Kafkasya bölümünde yer alan Gürcistan’ın büyük kısmı Asya Kıtası’nda yer alıyor. Ülkenin başkenti Tiflis, aynı zamanda en büyük kent konumundadır. Gürcistan’ın toplam yüzölçümü 69.792 km² iken Avrupa kıtasında yer alan toprakları 2.428 km² yüzölçümüne sahip. Nisan 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılan ülkenin nüfusu 3.8 milyon kadardır. 

 1. Andorra – 468 km² Yüzölçümü 

Andorra
Andorra

Andorra Prensliği, Güneybatı Avrupa’da Doğu Pirene Dağları bölgesinde yer alan karasal bir ülkedir. 1278 yılında kurulan ülke Fransa Cumhurbaşkanı, Urgell Piskoposu ve İspanya tarafından yönetiliyor. Ülke sadece 468 km² yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin nüfusu ise sadece 78 bin civarındadır. 

 1. Malta – 316 km² Yüzölçümü 

Malta
Malta

Malta Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da Akdeniz kıyılarında bulunan bir grup ada ülkesidir. Bölgenin en büyük adaları Malta, Gozo ve Comino’dur. Malta Adası sadece 316 km² yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin nüfusu ise yaklaşık 450 bin civarındadır. Ülkenin ulusal dili ise Malta Dili(Maltaca)’dir. Başkenti Valletta ise Avrupa Birliği’ndeki en küçük başkenttir. Malta 1964 yılında bağımsızlığını kazanarak 1974 yılında cumhuriyet olmuştur. 

 1. Liechtenstein – 160 km² Yüzölçümü 

Liechtenstein
Liechtenstein

Bir prenslik olan Liechtenstein, Orta Avrupa’da yer alıyor. Ülke Ren Vadisi’nde yer alıyor ve sadece 160 km² yüzölçümüne sahiptir. Liechtenstein nüfusu ise yaklaşık olarak 38 bin civarındadır. Ülkenin resmi dili ise Almanca’dır. Ülkenin başkenti Vaduz’dur. 

 1. San Marino – 61 km² Yüzölçümü 

San Marino
San Marino

San Marino Cumhuriyeti, İtalya’ topraklarında bulunan bir yerleşim bölgesidir. 1968 yılına kadar dünyanın en küçük cumhuriyeti olarak anılıyordu. San Marino, 61 km² yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 35 bin civarındadır. San Marino’nun en önemli özelliklerinden biri de dünyanın en zengin ülkeleri arasında olmasıdır. Resmi dili ise İtalyanca’dır. 

 1. Monako – 1.95 km² Yüzölçümü 

Monako
Avrupa Kıtasının En Küçük 10 Ülkesi – Monako

Resmi olarak Monako Prensliği olarak anılan ülke, Fransız Rivierası’nda yer alan özerk bir şehir devletidir. Ülkenin sadece 1,95 km² yüzölçümüne sahiptir. Bu da Monako’yu Avrupa’nın en küçük yüzölçümüne sahip ikinci şehri yapıyor. Ülkenin resmi dilleri Fransızca ve İtalyanca’dır. Monako nüfusu yaklaşık olarak 39 bin civarındadır. Ülke dünyanın en zengin ülkelerinin başında gelmektedir.  

 1. Vatikan – 0,44 km² Yüzölçümü 

Vatikan
Avrupa Kıtasının En Küçük 10 Ülkesi – Vatikan

İtalya sınırları içerisinde yer alan ve sadece 0,44 km² yüzölçümüne sahip Vatikan, hem yüzölçümü hem de nüfus bakımından hem Avrupa hem dünyanın en küçük ülkesidir. Ülke Papa tarafından Mutlak Monarşi ile yönetilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı