Eğitim

Aynı Anda İki Açıköğretim Üniversite Okunur Mu?

Aynı Anda iki Açık Öğretim Bölümü Okunur Mu?

Bu yazımızda sizlere aynı anda iki açık öğretim bölümü okunur mu  ?  Ya da aynı soruyu şöyle sorabiliriz.Aynı anda iki açıköğretim üniversite okunur mu ? sorusunun cevaplarını sizlere sunacağız. Bazı kişiler örgün öğretim okurken ikinci üniversite kapsamında açık öğretim yazarak da hem örgün üniversite mezunu olabilir hem de açık öğretimi bitirerek de hayatlarına yön vermeye çalışmaktadır. Pek çok kişi örgün eğitim sayesinde işe giremeyeceğini düşündüğü için de açık öğretime yönelmektedir. Öğrenciler genellikle örgün eğitim görüyorken ikinci üniversite kapsamında da gerek Anadolu Üniversitesi gerekse Atatürk Üniversitesi’ne kaydolabilmektedir. Bunların yanı sıra aynı zamanda İstanbul Üniversitesi AÖF programlarına da kaydolabilmektelerdir. Aynı anda iki açık öğretim bölümü okunur mu? sorularınızın cevabını henüz açıklamadık. Ancak bu sorunun cevabı da evet okunur. Örneğin bir kişi herhangi bir üniversitede okuyorken aynı zamanda 2. üniversite kapsamında yukarıda bahsettiğimiz üniversitelerde de okuyabilmektedir. Yani anlayacağınız insanlar birden fazla bölüm okuyabilmektedir. Ancak bilmeniz gerekir ki iki açık öğretim programını okuyabilmeniz için de farklı üniversitelerin açık öğretim programlarına kaydolmanız gerekmektedir. Örneğin birisi Atatürk Üniversitesi ise diğeri Anadolu Üniversitesi olması gerekmektedir. Şunu da bilmeniz gerekir ki aynı anda 2 tane örgün eğitim görmeniz de mümkün değildir. Bunu da ek bir bilgi olarak sizlere açıklamış olduk.

Açıktan Üniversite Okumak

Günümüzde insanlar açıktan üniversite okumak için oldukça fazla çaba sarf etmektedir. Bazı insanlar vakit bulamadığından bu seçimi yapıyorken, bazı insanlar da 2. bir üniversite olarak açıktan üniversiteleri tercih etmektedir. Açıktan üniversite okumanın insana avantajları da bir hayli fazladır. Ancak açıktan üniversite okumak için de bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Size bu durumu açıklayalım.

Açık öğretim fakültelerine girmek için üniversite sınavlarına girmek gerekir. 2017 senesinde bazı değişiklikler de yapılmıştır. Buna göre; açık öğretim fakültelerinde lisans bölümlerine kayıt yaptırmak isteyen adayların LYS puanlarına bakılacaktır. Açık öğretim fakültelerindeki bazı bölümler kontenjansız bölümler olarak isteyen öğrenciler tarafından tercih yapılabilmektedir. Ancak bazı bölümlerde ise kontenjan limiti sene içerisinde alınan kararlara göre değişebilmektedir. Yani sadece belirli bir puanın üstüne çıkabilen öğrenciler girebilmektedir. Dolayısıyla da öğrenciler, girmek istedikleri bölümün koşullarını gözden geçirmesi gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir üniversitenin örgün eğitimlerinde okuyan öğrenciler, açık öğretim fakültelerinin kontenjansız bölümlerinden istediklerine üniversite sınavına girmeden kayıt yaptırabilmektedir.

Dışarıdan Üniversite Okumak

Üniversite, lise öğrenimini tamamladıktan sonra ki öğrenim hayatına verilen isimdir. Lisans öğrenimi de denilmektedir. Normal şartlar altında, pek çok öğrenci istedikleri branşları seçer ve özgür bir şekilde okuyabilir. Ancak çeşitli nedenlerden ötürü üniversite okuyamayan, kişiler ilerleyen dönemlerinde üniversite okuyabilirler.

Dışarıdan üniversite okumak konusuna gelecek olursak da öncelikle 2 üniversite bu imkanı sizlere sunmaktadır. Bunlardan birincisi Anadolu Üniversitesidir. Kısa adıyla da AÖF olarak bilinmektedir. AÖF de istenilen bölüm tercih edilir, ön lisans ve lisans türüne göre de önceden bankaya para yani harçlar yatırılır. Bunun ardından da üniversitenin web sitesine giriş yaparak ders seçimleri tamamlanmaktadır. Öğrenciler, her dönem 1 tane vize 1 tane de final olmak üzere 2 sınava tabi tutulmaktadır. Öğrenciler, belirtilmiş olan okullarda sınava girmek zorundadır.

Dışarıdan üniversiteyi bitirebilmenin bir diğer yöntemi ise ATA olarak adlandırılan Atatürk Üniversitesinin yapmış olduğu eğitim sistemleridir. AÖF’ten ayrılan yönü de sınavlar için okullara gitme zorunluluğu bulunmamaktadır. İnternet üzerinden online bir şekilde vize ve final sınavları yapılmaktadır. Her sene için de bunlar ayrı ayrı uygulanmaktadır.

Bazı kişiler 2 üniversite birden okuyabilmektedir. Birincisi AÖF’ten seçerken diğerini de ATA’dan seçebilmektedir. Bu 2 üniversitenin de farklı bölümlerinden mezun olursanız da 2 üniversite okuyarak tahsilinizi tamamlamış olacaksınız.

Açıktan Üniversite Bölümleri

2020 Üniversite yerleştirmelerinin ardından AÖF Açık Öğretim Fakültesi bölümleri aşağıdaki gibi yer almaktadır. Ülkemizde AÖF eğitimi yapan üç üniversitenin bölümleri ayrı ayrı verilmiştir. Açıktan üniversite bölümleri de oldukça geniştir. Bunları size açıklayalım.Açıktan üniversite okumak ya da dışarıdan üniversite okumak kavramları hemen hemen aynıdır.Bu bilgiyi de sizlere vermek istedik.

AÖF Açık Öğretim Fakülteleri 4 Yıllık Bölümleri Şu Şekildedir;

Anadolu üniversitesi lisans bölümleri

-Anadolu Üniversitesi Felsefe

-Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

-Anadolu Üniversitesi Sağlık Yönetimi

-Anadolu Üniversitesi Sosyoloji

-Anadolu Üniversitesi Sağlık Yönetimi

-Anadolu Üniversitesi Tarih

-Anadolu Üniversitesi İktisat

-Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi

-Atatürk Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım

-Atatürk Üniversitesi İşletme

-Atatürk Üniversitesi Reklamcılık

-Atatürk Üniversitesi Kamu Yönetimi

-Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmet

-Atatürk Üniversitesi Sosyoloji

-Atatürk Üniversitesi Sağlık Yönetimi

-İstanbul Üniversitesi Coğrafya

-İstanbul Üniversitesi İktisat

-İstanbul Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği

-İstanbul Üniversitesi Tarih

-İstanbul Üniversitesi Sosyoloji

Anadolu üniversitesi önlisans bölümleri

AÖF Açık Öğretim 2 Yıllık Bölümleri Şu Şekildedir;

-Anadolu Üniversitesi İş sağlığı ve güvenliği (İş bulma ihtimali yüksek bir bölümdür)

-Anadolu Üniversitesi Adalet (Hukuka geçiş yapabilme şansınız vardır ve zor bir bölümdür)

-Anadolu Üniversitesi Büro Yönetimi

-Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret

-Anadolu Üniversitesi Çağrı Merkezi Hizmetleri

-Anadolu Üniversitesi Aşçılık

Atatürk Üniversitesi önlisans bölümleri

-Atatürk Üniversitesi İş sağlığı ve güvenliği (İş bulma ihtimali yüksek bölümdür)

-Atatürk Üniversitesi Bilgi Yönetimi

-Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi

-Atatürk Üniversitesi Dış Ticaret

-Atatürk Üniversitesi İşletme Yönetimi

-Atatürk Üniversitesi İlahiyat

-İstanbul Üniversitesi Adalet

-İstanbul Üniversitesi Yaşlı Bakımı

-İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler

-İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm

-İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi

Açıktan üniversite bölümlerini kısaca sizlere açıkladık. Tabi bunların yanı sıra daha pek çok bölüm de bulunmaktadır.

 

Burada da benzer bilgiler yer almaktadır . Bu konudan da yararlanabilirsiniz : https://nettekiblog.net/ayni-anda-iki-acikogretim-universite-okunur-mu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı