Sağlık

Bacak Kramplarına Ne İyi Gelir?

Bacak Kramplarına Ne İyi Gelir veya Bacak Krampları Nasıl Ortadan Kaldırılır gibi soruların cevaplarını arıyorsanız yazının devamını okuyun. Bacak krampları çok yaygındır ve pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Şiddetli bacak kramplarının en yaygın sebeplerinden biri, aşırı işlenmiş kaslar veya soğuk hava etkisidir. Bu durum kas spazmına neden olur. Bu da kasların çok sertleşmesi anlamına gelir.  Ancak, bu acı veren kasılmayı tedavi etmenin birçok yolu vardır, ancak onu tetikleyen faktöre bağlı olarak davranmak gerekir. Bunun nedeni, bazı krampların tıbbi koşullarla bağlantılı olabilmesi ihtimalidir ki bacak krampları bir kronik hastalığın belirtisi ise tıbbi yardım almak gerekecektir.

  • Kaslar üzerinde aşırı hararet
  • Bacak veya ayağın ani hareketi
  • Soğuk hava
  • kurutma
  • Terbutalin, salbutamol, simetidin ve statinler gibi ilaçların yan etkileri.
  • Kan dolaşımındaki tuz dengesi değişiklikleri (yüksek veya düşük sodyum veya potasyum seviyesi)
  • Böbrek diyalizi
  • Gebelik
  • Tiroid bezi Tembelliği
  • Aşırı alkol tüketimi gibi faktörler bacak kramplarına neden olurlar.

Bacak kramp tedavisi

Su İçin

Her zamanki gibi, su en iyi ilaçtır. Bu harika bir tedavi yoludur ve bir çok hastalığa karşı önlemdir. Bu yalnızca kramplardan kaçınmaya yardımcı olmaz, aynı zamanda vücudu rahatlatır. Dehidrasyon, gece boyunca krampların çoğunun başlıca nedenidir. İdrarınız sararmışsa, o zaman yeterince su içmediniz demektir. İdrar berraklaşıncaya kadar su içme düzeninizi iyileştirin.

Toninli su ile kinin

Bu, gece kramplarını gidermek için kanıtlanmıştır. Ancak, kulak çınlaması gibi yan etkileri tetiklediği söylenildiğinden, büyük miktarda kinin kullanmamaktan kaçınmanız önemlidir.

Zerdeçal Bacak Kramplarını önler

Bu, bacak krampları için yararlı bir bitkisel çözümdür. Zerdeçal bitkisi özellikle Çin de ve Hindistan’da kas krampları, yaralar, çürükler ve daha birçok şeyi tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. İki yemek kaşığı zerdeçal tozu, kalın bir macun oluşana kadar  hindistancevizi yağı ile karıştırılmalıdır. Bir kas kramplarından kurtulmak için  ayağınızı yukarıya doğru bakacak şekilde tutun ve  bacağınıza kuvvetle bu merhemi sürtün. Bir süre içinde bir rahatlama hissedeceksiniz.

Magnezyum Bacak Kramplarını Önler

Bazı durumlarda, magnezyum eksikliği kasların kasılmasına da yol açabilir. Bu nedenle sıklıkla kramp geçiren insanlar için  magnezyum takviyeleri önemlidir. Hamileliğe bağlı bacak kramplarında inanılmaz derecede sık olur ve acı verir. Bu nedenle MG takviyesi alın.

Sıcak Pres Uygulaması

Sıkışık bölgeye ısı uygulayarak, kasların birazcık gevşemesine izin verebilirsiniz, bu da daha sonra ağrıyı azaltacaktır. Bir sıcak su şişesi veya bir ısıtma pedi kullanabilirsiniz. Ancak, uzun süreli ısı sıkıştırması kas ağrınızı artırabilir. (20 dakikadan fazla ısı uygulamaktan kaçının)

Bacak Krampları İçin Vitaminler

B, D ve E vitamin eksikliğinin aslında bacak kramplarına neden olabileceğini biliyor musunuz? Bu vitaminler gıdalarla, takviyelerle ve güneş ışığı (D vitaminleri) yoluyla elde edilebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı