En 10

Dünyanın En Büyük Pirinç Üreticisi 10 Ülke

Dünyanın en çok tüketilen besinlerinden olan pirinç, aynı zamanda en çok üretilen besinleri arasında yer alıyor. Mısır ve buğdayda pirinç ile birlikte en çok tüketilen besinler arasında yer alıyor. Bu 3 gıda maddesi dünyada insanların ihtiyaç duyduğu kalorinin yaklaşık 42’lik kısmını karşılıyor. Ancak burada şu ayrıntıyı belirtmek gerek. Dünyadaki 3,5 milyardan fazla insan bu üç gıda maddesini temek besin olarak görüyorlar. Özellikle fakir Asya ülkelerinde pirinç önemli bir gıda maddesidir. 

Üretimin ve Tüketimin En Fazla Olduğu Yer Asya Kıtası 

Dünyanın en fazla pirinç üreten ülkeleri Asya kıtasında yer alırken, en fazla tüketimde burada gerçekleşiyor. Diğer taraftan Afrika, Latin Amerika ve Orta Doğu’da da tüketim belirgin bir artış göstermiştir. 

Bugün dünyada en büyük pirinç üreticisi ülkeler, aynı zamanda en fazla pirinç tüketimi gerçekleştiren ülkeler olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca bu ülkelerin pirinç üretimi, dünya pirinç tüketiminin yaklaşık yüzde 90’nını karşılıyor. 

Karayipler ve Latin Amerika’da son 20 yıl içerisinde pirinç tüketimi yüzde 40 oranında bir artış gösterdi. Ve bu artış sürekli olarak devam ediyor. Bunda en büyük etken artan nüfus ve ekonomik durumlar olarak gösteriliyor. Pirinç üretiminde artış gösteren diğer bölgeler ise ABD, AB üye ülkeleri ve Orta Doğu oldu. Bu artışın en büyük nedeni ise bu bölgelere alınan büyük göç dalgası olarak gösteriliyor. 

Pirinç Üretim ve Tüketim Yükselişi Sürecek 

Dünyanın En Büyük Pirinç Üreticisi 10 Ülke
Dünyanın En Büyük Pirinç Üreticisi 10 Ülke

Gıda ve Tarım Politikası Araştırma Enstitüsü (FAPRI) uzmanlarınca yapılan çalışmalara göre pirinç tüketimi ve üretimi 2035 yılına kadar bu seyrinde sürecek. Yine uzmanlara göre dünyada değirmenlenmiş pirinç talebinin 2020 yılında 496 milyon ton olması beklenirken 2035 yılına kadar bu rakamın 555 milyon tona yükselmesi bekleniyor. 

En İyi Pirinç Üreten Ülkeler 

Dünyada en fazla pirinç üretimi yapan ülkeler aşağıdaki gibidir; 

#  Ülke  Pirinç Üretimi (Milyon Hektar) 
1  Hindistan  43.20 
2  Çin  30.35 
3  Endonezya  12.16 
4  Bangladeş  12.00 
5  Tayland  9.65 
6  Vietnam  7.66 
7  Birmanya  6.80 
8  Filipinler  4.50 
9  Kamboçya  2.90 
10  Pakistan  2.85 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı