Edebiyat

Gazap Üzümleri Özet

John Steinbeck kaleminden ortaya çıkan bu muhteşem eserin detaylı özetini sizlerle paylaşıyor olacağız. Gazap üzümleri özet kitap hakkında size detaylı bilgi sunacaktır.

Adam öldürme suçlamasıyla dört yıl hapis yattıktan sonra, Oklahoma eyalet hapishanesinden serbest bırakılan Tom Joad, ailesinin Oklahoma’daki çiftliğine geri döner. Tüm hayatın kutsal olduğu, tipik olarak günahkar olduğu düşünülen kısımların bile olduğu ve bu kutsallığın sadece insanlar arasında eşit olmaya çabalama inancından vazgeçen eski bir vaiz Jim Casy ile tanışır. Jim, Tom’a sadece onu ve çevresindeki çiftlikleri bulmak için evine eşlik eder.

Eski bir komşu olan Muley Graves, erkeklerle birlikte dolaşır ve erkeklere herkesin “traktörden çekildiğini” söyler. Aileleri de dahil olmak üzere çoğu aile, iş aramak için Kaliforniya’ya gider. Ertesi sabah Tom ve Jim, Tom’un John Amca’sına doğru yola çıktılar. Muley onlara Joad klanını bulacaklarını söyledi. Varışta, Tom, Ma ve Pa, Joad’ın ailenin birkaç eşyasını topladığını görür. Kaliforniya’da meyve toplama işlerinin reklamını yapan el ilanlarını gördükten sonra, Kaliforniya’ya seyahatlerini, hayatlarını tekrar yoluna sokma umudu olarak görürler.

Gazap Üzümleri Kitap Özeti

Çürük kullanılmış bir kamyonda Kaliforniya’ya yolculuk uzun ve zahmetlidir. Topraklarından ayrılmak istemediğinden acı bir şekilde şikayet eden cılız yaşlı bir adam olan Grampa Joad, ailenin ayrılmasından kısa bir süre sonra yolda ölüyor. Harap arabalar ve kamyonlar, cılız eşyalarla dolu, takunya Karayolu 66: tüm ülke söz verilen California topraklarına uçuyor gibi görünüyor. Joad’lar Ivy ve Sairy Wilson ile tanışır, bir çift araba sıkıntısı çeker ve onları ailesiyle birlikte seyahat etmeye davet eder. Sairy Wilson hasta ve Kaliforniya sınırının yakınında yolculuğa devam edemiyor.

Gazap Üzümleri Özet

Kaliforniya yakınlarındaki Joad’lar olarak, tükenmiş bir iş piyasasının uğursuz söylentilerini duyarlar. Bir göçmen Pa’ya her 800 iş için 20.000 kişinin geldiğini ve kendi çocuklarının açlıktan öldüğünü söylüyor. Joad’lar basmasına rağmen, Granma Joad öldükçe Kaliforniya’daki ilk günleri trajik oldu. Kalan aile üyeleri bir boş kamptan diğerine taşınıyor, iş için boşuna bakıyor, yiyecek bulmakta zorlanıyor ve ailelerini umutsuzca bir arada tutmaya çalışıyor. Joad çocuklarının en büyüğü olan Noah, kısa bir süre sonra aileyi terk eder ve Tom’un hamile kız kardeşi Rose of Sharon ile evlenen genç bir hayalperesttir Connie.

Joad’lar Kaliforniya’da çok düşmanlıkla buluşuyor. Kamplar aşırı kalabalık ve genellikle birbirlerine kötü gelen açlıktan ölen göçmenlerle doludur. Yerel halk, alaycı bir şekilde “Okies” adını verdikleri yeni gelenlerin seline karşı korkulu ve öfkeli. Bir ailenin tüm gününün çalışmasının iyi bir yemek alamayacağı kadar yetersiz bir ücret bulmak veya ödemek neredeyse imkansız. Ayaklanmadan korkan büyük toprak sahipleri, göçmenleri fakir ve bağımlı tutmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. “Hooverville” olarak bilinen bir ramshackle kampında kalırken, Tom ve birkaç adam, işçilerin sendikaya örgütlenip örgütlenmeyecekleri konusunda şerif yardımcısı ile hararetli bir tartışmaya girerler. Argüman şiddete dönüştüğünde, Jim Casy şerifini bayıltır ve tutuklanır. Polis memurları gelir ve Hooverville’i yere yakma niyetlerini duyururlar.

Devlet tarafından işletilen bir kamp, ​​Joadlar için çok daha misafirperver olduğunu kanıtlıyor ve aile yakında birçok arkadaş ve biraz iş buluyor. Ancak bir gün, bir boru döşeme işinde çalışırken Tom, polisin kampta bir isyan düzenlemeyi planladığını öğrenir ve bu da tesisleri kapatmalarını sağlayacaktır. Tom, kamptaki adamları uyararak ve organize ederek tehlikeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yine de, hükümet kampındaki yaşam kadar hoş olan Joadlar, düzenli bir iş olmadan hayatta kalamazlar ve devam etmeleri gerekir. İş bulma meyveleri buluyorlar, ancak kısa süre içinde ancak bir işçi grevini kırmak için işe alındıkları için makul bir ücret aldıklarını öğreniyorlar. Tom, hapisten serbest bırakıldıktan sonra işçileri örgütlemeye başlayan Jim Casy ile karşılaşır; bu süreçte, Casy toprak sahipleri arasında birçok düşman yarattı.

Tom saklanırken aile pamuk çiftliğinde bir vagonla taşınır. Bir gün, en küçük Joad kızı Ruthie, kamptaki bir kız kardeşinin iki adamı öldürdüğünü ve yakınlarda saklandığını açıklar. Güvenliğinden korkan Ma Joad, Tom’u bulur ve gönderir. Tom, Jim’in göçmen işçileri örgütleme görevini yerine getirmek için yola çıkar. Pamuk mevsiminin sonu, işin sonu anlamına gelir ve üç ay boyunca hiçbir işin bulunmadığını karada süpürür. Yağmurlar içeri girdi ve toprağa su bastı. Sharon Rose, ölü doğmuş bir çocuk doğurur ve ailesini sellerden korumak için umutsuz olan Ma, onları çok uzak olmayan kuru bir ahıra götürür. Burada, yavaş yavaş açlıktan ölmekte olan babasının üzerinde diz çökmüş genç bir çocuk buluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı