Teknoloji

Genel Cep Telefonu Sorunları ve Çözümleri

Teknoloji her zaman mükemmel değildir, bu nedenle kendi çözmeniz gereken farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Cep telefonları bazı zamanlarda hata verebilir ve bunun çok stresli bir durum olabileceğini biliyoruz. Bu yüzden en yaygın cep telefonu sorunlarından ve çözümlerinden 20 tanesini ve bunların çözümünü yazmaya verdik. Böylece başınızı yemeden ve paranızı kaybetmeden bunları çözebilirsiniz.

Tabii ki, bir teknoloji uzmanı değilseniz, çözülmesi biraz daha zor olan birkaç sorun vardır. Kendiniz yapamıyorsanız, cep telefonunuzu yetkili bir servis teknisyenine götürmenizi öneririz ve umarım size yardımcı olurlar.

Bu yüzden sizi bizimle gelmeye ve cep telefonunuz hakkında bilmediğiniz şeyleri keşfetmeye davet ediyoruz.

1. Yavaş Telefon

Bu, herkesin en az bir kez deneyimlediği bir şey. En yaygın cep telefonu sorunudur ve eski telefonlarla ilişkilendirilebilir. Ancak, yeni aygıtlar aynı sorunu ortaya çıkarabilir. Rastgele Erişim Belleğiniz (RAM) kullanmadığınız veya ihtiyaç duymadığınız uygulamalarla ve dosyalarla doluysa, telefonunuz yavaş yanıt verme eğilimindedir.

Çözüm

Cep telefonunuzu temizleyin ve uygulamaları, dosyaları kapatın / silin ve önbellek verilerini temizleyin. Yakın zamanda bir uygulama yüklediyseniz ve telefonunuz iyi çalışmıyorsa, uygulamayı kaldırmanız ve cep telefonunuzun daha hızlı çalışıp çalışmadığını görmeniz gerekir. Bu size yardımcı olmazsa, Google Drive, Dropbox veya yalnızca bilgisayarınıza önemli bilgileri kaydetmeyi de deneyebilirsiniz. Ardından, cep telefonunuzu fabrika verilerine geri yükleyebilirsiniz.

2. Kötü Pil Ömrü

Herkesin başına gelen bir diğer yaygın sorun, telefonunuzun her zaman kullanmamanıza rağmen asla yeterince pilinin olmamasıdır. Pil ömrünüzü etkileyebilecek farklı faktörler vardır ve pilinizi kaybetmeden önce bunları dikkate almalısınız.

Çözüm

İlk olarak, kullanmıyorsanız ekran parlaklığını azaltmaya ve GPS, WiFi ve Bluetooth’u kapatmaya çalışmalısınız. Ayrıca Pil Tasarruf Modunu etkinleştirebilir ve pilinizin daha uzun süre dayanıp dayanmadığını görebilirsiniz. Ayrıca, telefonunuzdaki Ayarlar’dan Pil Kullanımınızı kontrol etmeli ve hangi uygulamaların daha fazla pil kullandığını görmelisiniz. Genellikle ihtiyacınız yoksa daha fazla pil tüketenleri kapatabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

3. aşırı ısınma telefon

Bu olağan problem bir öncekiyle ilgili olabilir. Aşırı ısınan bir telefon bazen telefonunuzun pili ile ilgili sorunlara neden olabilir. Ancak, şarj cihazınızla ve normalde telefonunuzun bulunduğu yerle de ilgili olabilir. Bunu yaşıyorsanız, yakında çözmelisiniz çünkü piliniz ve telefon ekranınız ciddi şekilde zarar görebilir.

Muhtemel çözümler

Bu sorunun doğrudan pil sorununuzla ilgili olup olmadığını görmek için önce önceki olası çözümleri denemelisiniz. Aşırı ısınmaya devam ederse, telefonunuzu yeni bir yerde taşımaya çalışın ve güneşin sıcaklığından uzak tutun. Ayrıca telefonunuza “yenilemek” ve tekrar kullanmaya başlamak için birkaç dakika sürebilirsiniz.

4. Tam Depolama Alanı

Belki çok fazla fotoğraf, şarkı, belge ve diğer dosyaları kaydeden tür bir kişisiniz ve artık bunlara ihtiyacınız olmasa da bunları silmiyorsunuz. Bazen bu dosyalar o kadar eskidir ki onları cep telefonunuzda sakladığınızı unutursunuz. Gereksiz uygulamalar, diğer konularda kullanılabilecek önemli depolama alanlarına da sahiptir.

Çözüm

Bu dördüncü yaygın mobil sorun, daha önce bahsettiğimiz ilk sorunla ilgili olabilir. Depolama alanınızı doldurduğunuzda, cep telefonunuz yavaş yanıt verme eğilimindedir. Bu nedenle, bu sorunun olası çözümleri aynıdır: artık kullanmadığınız dosyaları ve uygulamaları silmeye çalışın, eski aramaları ve kısa mesajları da silebilir ve önbellek verilerini temizleyebilirsiniz. Yanınızda tutmak istediğiniz dosyaları çevrimiçi bir bulutta aktarmaya çalışın veya bu değerli bilgileri güvenli bir yere kaydetmek için bir microSD kart satın alın.

5. Uygulama Çöküyor / Donuyor

Bu sorun çok fazla oluyor ve çok sinir bozucu bir şey olmasına rağmen çözmek o kadar da zor değil. Ortak bir şey olmamasına rağmen, gerçek şu ki uygulamalar bazen bu sorunu sunar ve uygulamadaki hatalarla ilgili olabilir veya belki de işletim sisteminiz bu uygulamalar için en iyi veya en yeni değildir. Sürekli olarak yeni seçenekler ekleyen ve daha iyi performans için bazı ayrıntıları iyileştiren uygulamalar vardır, ancak bazen telefonunuz en son sürümü destekleyemez ve bu uygulama her zaman kilitlenmeye başlar.

Çözüm

Denemeniz gereken ilk şey cep telefonunuzu yeniden başlatmak ve uygulamayı tekrar kullanmaya başlamaktır. Ayrıca Uygulama Yöneticisi’ne gidip uygulamayı durdurabilirsiniz, bazen önbellek verilerini temizlemek de işe yarar. Aynı işlemi yapmaya devam ederse uygulamayı kaldırmayı ve tekrar yüklemeyi deneyin. Daha önce de belirtildiği gibi, bazen uygulamada bu soruna neden olan birçok hata var.

6. Telefon Donuyor

Bu, özellikle eski telefonlarda veya tam depolama alanına sahip cihazlarda çok olur. İnsanların genellikle yaptıkları telefonlarını yeniden başlatmak veya kapatmak ve açmaktır. Bu işe yaramadığında, normalde telefonun pilini çıkarırız ve her şey normale döner. Ancak, bazı modern telefonlarda bu seçenek yoktur, çünkü pilleri çıkarılamaz. Endişelenme, ne yapacağını ve nasıl yapılacağını söyleyeceğiz.

Çözüm

Telefonunuza bağlı olarak, yeniden başlatmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Apple (iOS8 veya üstü)
  • Tıklama Hacmi
  • Sesi Kısma’yı bir kez tıklayın
  • Güç tuşunu 15 saniye basılı tutun.
 • Apple (iOS7 veya altı)
  • Güç tuşu + Sesi Kısma tuşuna aynı anda 10 saniye boyunca veya Apple Logosu görünene kadar basın.
 • Samsung
  • Güç tuşu + Sesi Kısma tuşuna aynı anda 15 saniye boyunca veya Samsung Logosu görünene kadar basın.
 • Sony
  • Güç tuşu + Sesi Aç düğmesine aynı anda 10 saniye boyunca basın
  • Telefon titreştiğinde, cep telefonunu AÇMAK için güç tuşuna normal şekilde basın.
 • Nokia / HMD :
  • Güç tuşu + Sesi Aç düğmesine aynı anda 15 saniye boyunca veya Android logosu görünene kadar basın.

7. İndirilmeyen Uygulamalar

Kullanıcılar, dördüncü problemde açıklananlara benzer birkaç adımla çözülebilecek bu sorun hakkında çok şikayet ediyorlar. Bu esas olarak bozuk önbellek nedeniyle olur ve çözmek oldukça kolaydır.

Çözüm

Uygulama önbelleğini temizlemeyi deneyin; ayrıca Google Play ve Google Play Hizmetleri’nin geçmişini de temizleyebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra cep telefonunuzu yeniden başlatmayı ve istediğiniz uygulamayı indirmeyi tekrar deneyin.

8. MicroSD kart çalışmıyor

Telefonunuz dolduğunda ancak dosyalarınızı kaybetmek istemediğinizde ve onları başka bir yere taşımak için çok meşgul olduğunuzda, muhtemelen birkaç yıl önce satın aldığınız eski microSD kartı düşünürsünüz. Ancak, sorun şu: cihazınız bu kartı kabul etmek istemiyor.

Çözüm

MicroSD’nizde muhtemelen hatalar var ve telefonunuz bu kartı tanımıyor. PC’nize bir kart okuyucu bağlamaya çalışın ve microSD kartı en az iki kez formatlayın. Cep telefonunuzu yeniden başlatın ve SD kartı tekrar takın.

9. Islak Cep Telefonu

Cep telefonunuzu düşürdüyseniz ve şimdi ıslak ise kendinizi kötü hissetmeyin. Bu çok olur ve çoğu zaman çözülebilir.

Çözüm

İlk yapmamanız gereken şey cihazınızı AÇMAK. Yapılacak en kötü şey olabilir. Pili çıkarın ve cep telefonunu pirinç dolu bir kaseye koyun. Nemi emmeye yardımcı olacaktır. Şimdi bir servis atölyesine götürün ve tamir etmelerine izin verin.

10. Hasarlı Şarj Noktası

Hayattaki her şey gibi, hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. Ve telefonunuz bir istisna değil. Şarj portları zaman geçtikçe bozulma eğilimindedir. Yanlış kullanım veya kir, bu bozulmanın bazı nedenleri olabilir. Bu ortak sorunun bir uzman tarafından çözülmesi gerekmektedir. Ancak, tekrar çalışıp çalışmadığını görmek için bazı şeyler deneyebilirsiniz.

Çözüm

Cep telefonunuzu tamirhaneye götürmeden önce şarj portunu yeni ve kuru bir diş fırçasıyla temizlemeye çalışın. Şarj portunuzun düzgün çalışmasına izin vermeyen tozu ve kiri temizlemek için kuru bir pamuklu çubukla da temizleyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, lütfen telefonunuzu tamirhaneye götürün.

Tabii ki, bu 10 sorun sadece cep telefonlarının değil, aynı zamanda internet aramalarına göre en yaygın olanlarıdır. Ancak, Android sorunları ve iOS sorunları gibi 2 gruba bölünmüş 10 tane daha eklemeye karar verdik. Aşağıdaki yaygın sorunlara göz atın:

5 Yaygın Android Sorunu

11. Google Play Store Uygulama İndirmiyor

Bu, Android kullanıcıları tarafından sıkça karşılaşılan bir şeydir. İnsanlar panik yapma eğilimindedir ve yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını düşünürler ve bir daha hiçbir şey indiremezler. Rahatlayın, bunu düzeltmek için 2 yolumuz var.

Çözüm

İlk seçenek – ve en çok tanınan – Google Play önbelleğini temizlemektir. Bunu nasıl yapabilirsin? Ayarlar – Uygulamalar – Google Play Store’u Aç – Önbelleği Temizle – Telefonunuzu yeniden başlatın.

Bu sorunu çözmenin ikinci yolu Google Play Store geçmişini temizlemektir. Bu ilk çözümden daha basit. İlk olarak, Google Play Store’u açmanız gerekir – Ayarlar – Geçmişi Temizle’yi seçin.

12. Google Play Store Çöküyor

Bir uygulamayı aramaya çalışmanın ne kadar can sıkıcı olduğunu biliyoruz ve Google Play her zaman çöküyor. Bu çok olur ve zamanın bozuk bir önbellek nedeniyle olması gerekir. Daha önce bahsedilen benzer adımlarla çözülmelidir.

Çözüm

Bazı menüler farklılık gösterse de, çoğu Android aynı seçeneğe sahiptir. Yani, sadece Ayarlar – Uygulamalar – Google Play Store’u Aç – Önbelleği ve Verileri Temizle – Telefonunuzu yeniden başlatın. Bu, kilitlenme sorununu çözmelidir. Ancak işe yaramazsa, Google Play Hizmetleri ve Google Hizmetleri Çerçevesi ile de aynı şeyi deneyin.

13. Bağlantı Sorunları

Bazen Bluetooth veya WiFi üzerinden bağlantı biraz zor olabilir. Bu, Android’ler arasında sadece birkaç basit adımla çözülebilecek en yaygın sorunlardan biridir.

Çözüm

Uçak modunu en az 1 dakika etkinleştirmenizi öneririz. Ardından tekrar bağlanmayı deneyin. Bazen, başarısız olan bağlantıyı KAPATABİLİR ve AÇABİLİR ve ardından tekrar bağlamayı deneyebilirsiniz.

14. Senkronizasyon Hataları

Bazen hesabınızı belirli bir uygulamayla senkronize etmeye çalışıyorsunuz, ancak bunu yapmak imkansız görünüyor. Bazen uygulama sorunun ne olduğunu göstermez, bu yüzden ne yapmanız gerektiğinden emin değilsiniz. Senkronizasyon hatalarınız olduğunda izlemeniz gereken birkaç adım vardır.

Çözüm

Her şeyden önce, internete bağlı olduğunuzdan emin olun. Senkronize etmeye çalıştığınız hizmetlerin (tıpkı Google veya Dropbox gibi) de çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. Yapmanız gereken başka bir şey, şifrenizi doğrulamak, doğru olup olmadığını kontrol etmek ve tekrar deneyin. Bunlardan herhangi biri işe yararsa, hesabınızı tamamen cihazınızdan kaldırın ve tekrar ekleyin.

15. Gönderilmeyen Mesajlar

Bazen birisine mesaj atıyorsanız ve ekranda “Mesaj gönderilmedi, yeniden denemek için dokunun” mesajı görünür. Aynı mesajı tekrar tekrar göndermeyi deniyorsunuz ama aynı can sıkıcı uyarıyı gösteriyor.

Çözüm

Yapmanız gereken ilk şey, bir WiFi ağına bağlı olduğunuzdan veya mobil ağınızın düzgün çalıştığından emin olmaktır. Ardından, gönderilmeyen mesajı tıklayın ve yeniden gönderme seçeneğini belirtin. Bu yeterli olmalı, ancak yine de aynı sorununuz varsa, telefonunuzu yeniden başlatmayı veya başka bir mesaj servisi uygulamasını indirmeyi deneyin.

5 Sık Karşılaşılan iOS Sorunları

16. Kontrol Merkezi Düğmesi Yanıt Vermiyor

Apple Araç Kutusu’na göre, bazı kullanıcılar Kontrol Merkezi düğmesi veya Ana Sayfa düğmesiyle ilgili bazı sorunları bildiriyor. Düğmenin sürekli donuyor ve yanıt vermediğini söylüyorlar.

Çözüm

Bu durumda, dahil etme bölümünde çalışmayan belirli bir uygulamayı özelleştirmek ve silmek için Ayarlar’a ve ardından Kontrol Merkezi’ne gitmeniz gerekir. Solda kaydırarak ve Sil’e dokunarak yapabilirsiniz. Bundan sonra, cihazınızı yeniden başlatmanız gerekir ve tekrar açıldıktan sonra, kontrolleri tekrar özelleştirebilir ve daha önce kaldırdığınız uygulamayı ekleyebilirsiniz.

17. iPhone Aşırı Isınıyor

Birçok müşteri cihazlarının aşırı ısındığından şikayet ediyor. Ayrıca, telefonlarının şiştiğini ve kendiliğinden açıldığını hissediyorlar. Bu sorun zaten açıklanmıştı, ancak iPhone’lar bu sorunu diğer telefonlardan daha fazla sunma eğilimindedir.

Çözüm

Belirli bir uygulama kullanıyorsanız ve cep telefonunuz aşırı ısınırsa, bir süre dinlendirin. Konum hizmetini Ayarlar ve Gizlilik’e giderek devre dışı bırakabilirsiniz. Konum hizmetinin nerede olduğunuzu belirlemek için GPS, Bluetooth ve mobil konumlar kullandığı için bunu yapmanızı öneririz. Bu, telefonunuz için çok fazla etkinlik anlamına gelebilir. İPhone’unuzu şarj ediyorsanız ve aşırı ısınırsa, soğuyana kadar birkaç dakika fişten çekin. Ardından tekrar takabilirsiniz. Cihazınızın kasasını çıkarmak da işe yarıyor. Fişin ısıyı tutmasını önler ve telefonun ısı çıkışını engellemez.

18. WiFi Bağlantısı Sorunları

Kullanıcılar, Apple forumu aracılığıyla WiFi bağlantısını kaybettiklerini ve yerel bir ağa bağlanamayacaklarını ifade eder. Bir WiFi ağı diğer cihazlarla çalışırken; kullanıcılar sabit bir bağlantı bulmakta sorun yaşadıklarından emin olurlar. Cep telefonunuzdaki olası hatayı bulmaya çalışmadan önce yönlendiricinin size yakın olduğundan emin olun. Ayrıca, doğru ağa bağlı olup olmadığını kontrol etmek için WiFi ağınızı görebildiğinizden emin olmalısınız.

Çözüm

Aygıtınızı çıkarıp tekrar takarak cihazınızı veya yönlendiricinizi yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz. Hala yanıt vermezse, ağınızı yeniden kurmak için ayarlara gidebilirsiniz. Wi-Fi ağını ve şifreyi cep telefonunuzun VPN ve APN’si ile geri yükleyecektir. Sorunun devam etmesi durumunda, tüm içeriği kaldırarak fabrika yapılandırmasına geri yükleyebileceğinizi unutmayın. Bunu yapmadan önce, telefonunuzdaki tüm önemli dosyaların yedeğini aldığınızdan emin olun, çünkü cihazınızı geri yükledikten sonra her şey silinecektir.

19. Ekran Yeterince Parlak Değil

Bazı kullanıcılar, parlaklık en üst düzeyde olmasına rağmen ekranın karanlık göründüğünü fark ettiklerini açıklar. Bunu deneyimleyen tek kişi sen değilsin. Sakin olun ve ne yapmanız gerektiğini okuyun.

Çözüm

Bu sorunu çözmek için Genel Ayarlar’a, daha sonra erişilebilirliğe gidebilir ve bundan sonra Ekran Uyarlamaları’na tıklayabilirsiniz. Düğmedeki beyaz noktayı azaltmak için bir seçenek göreceksiniz, böylece renklerin yoğunluğunu sizin için iyi olduğunu düşünene kadar uyarlayabilirsiniz.

20. App Store’a Bağlanılamıyor

Uygulama indirilirken karşılaşılan bazı sorunların yanı sıra, bazı kullanıcılar App Store’da da sorun yaşıyorlardı. Cihazlarının şu anda App Store’a bağlanamadığını belirten hata mesajları alıyorlar.

Çözüm

Bunun için olası bir çözüm, cihazınızın tarihini ve saatini ayarlamaktır. Otomatik olarak ayarlama seçeneğini devre dışı bırakın, bunun yerine tarih ve saati manuel olarak ayarlayın. Ardından App Store’a gidin ve en az yaklaşık 5 saniye açılmasını bekleyin. Tarih ve saati otomatik olarak tekrar etkinleştirin ve ardından App Store’u kapatın ve tekrar açın.

Android telefonlar veya iOS teknolojisinin bir parçası olsalar da, telefonlar arasında çok daha fazla sorun olduğundan eminiz. Ancak, bu sefer en sık karşılaşılan sorunları ele aldık ve bu olası çözümlerin sizin için işe yaradığını umuyoruz. Bu sorunların bazılarını ve bunları nasıl çözdüğünüzü lütfen bizimle paylaşın!

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı