Teknoloji

iPhone Orjinal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Böyle büyük bir pazar payı ile, “sahte iPhone” pazarı vicdansız telefon üreticileri için çok kazançlı hale geldi. Daha önceki iPhone çalmalarından bazıları o kadar kötü yapılmış ki, sahte iPhone’u orjinal Phone’dan ayırt etmek kolaydır. Bununla birlikte, zamanla, bazı sahte iPhone’lar o kadar iyi klonlandı ki, fiziksel olarak orijinal bir iPhone’a çok benziyorlar. Cihazın boyutundan, düğmelerin yerleştirilmesinden, Apple logosundan ve orijinal bir iPhone’un diğer fiziksel göstergelerinden, bazı sahte iPhone’lar gerçekten iyi taklitler.

Bu makale, sahte iPhone ile orijinal iPhone arasındaki farkı gösterecektir. Sahte iPhone üreticileri genellikle kurbanlarını sattıkları şeyin doğrulanmış olduğuna inandırmak için uzun bir yol kat ediyorlar. Polisin sahte iPhone’ları piyasadan kaldırma girişimleri başarısız oldu. Bu yüzden yapılabilecek tek şey insanları eğitmek, böylece kurban olmayacak ve bu etik dışı üreticilerden bir iPhone satın almayacaklar. Kullanılmış pazardan bir iPhone, sınıflandırılmış bir reklam veya Apple satıcısı olmayan başka bir satıcı satın alıyorsanız, satın aldığınız telefonun gerçek bir iPhone olup olmadığını belirlemek için bu kılavuzu kullanın.

İPhone’unuzun Orijinal Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

İPhone’unuzun orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu kontrol etmenin üç temel yolu vardır. Bunları üç göstergede grupladık – fiziksel, performans ve sistem göstergeleri.

Fiziksel Göstergeler

İPhone’unuzun gerçek olduğundan emin olmak için bu fiziksel işaretleri kontrol etmeniz gerekir:

Vidaları kontrol edin

Orijinal iPhone pentalobe güvenlik vidasını kullanır, sahte olan ise normal çapraz vidaları kullanır. Pentalobe güvenlik vidası, adından, iPhone için kurcalamaya dayanıklı bir sistem sağlayan beş loba sahiptir. Bu, tüketicinin orijinal iPhone’u satın aldığından emin olması için iyi bir göstergedir.

Fiziksel düğmeleri kontrol edin

Dikkat edilmesi gereken bir diğer fiziksel kalite, gerçek iPhone’da uyku / uyandırma düğmesinin sağ üst köşede, ses düğmesi ve zil düğmesinin sol üst tarafta olmasıdır. Anahtar veya düğmeler olması gereken yerde değilse, baktığınız telefon sahte bir düğmedir. Bazı sahte iPhone’larda düğmeler doğru konumlarda bulunur, ancak parmaklarınızı üzerlerinde çalıştırarak düğmeleri hissedin. Gevşek olup olmadıklarını ve yanlış takıldıklarını kontrol etmek için düğmelere tekrar tekrar basın. Klon iPhone’lar düşük düğme kalitesine sahiptir.

Ekranı kontrol edin

Orijinal iPhone’un ekranı net olmalı ve pikselli olmamalıdır. iPhone’un ekranı, ekranın daha canlı, daha canlı ve renklerle dolu olmasını sağlayan daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip bir retina ekran kullanıyor. Sahte iPhone’lar, parçalarının düşük maliyetli olması nedeniyle donuk renkli ekranlara sahiptir.

Apple logosunu kontrol edin

Telefonun arkasında bir iPhone logosu görmelisiniz. Logoyu bulamazsanız, o zaman gerçek bir iPhone değildir. Bazı klon iPhone’lar, orijinal olanları taklit etmekte o kadar iyidir ki arkalarında da logo bulunur. Ancak parmağınızı logonun üzerine sürün. Sahte olanı varsa, telefon kapağından Apple logosuna bir geçiş hissedeceksiniz.

Karşılama ekranını kontrol edin

Bu, özellikle fiziksel özelliklere bakarak sahte olanı orijinaliyle ayırt edemiyorsanız, bir zorunluluktur. İPhone’u kapatıp açmayı deneyin. Sahte bir iPhone’un “Hoş Geldiniz” kelimesi gibi bir karşılama ekranı olurken, orijinali size iPhone’un logosunu gösterecektir. Ana ekranda bir iPhone mağazası simgesi bulacaksınız. Üzerine tıklamaya çalışın. Sizi Google mağazasına götürürse, ne düşüneceğinizi biliyorsunuzdur.

Yazı tipini kontrol edin

Sahte bir iPhone’u gerçekten komik yapan başka bir şey, mesajlarınızdaki yazı tipini kontrol etmeye çalıştığınızda, size bir Çince karakter verir, bu nedenle telefonunuzu İngilizce ayarlarını etkinleştirmek için yapılandırmanız gerekir.

Kaç SIM kartın kullanılabileceğini sorun

Bir iPhone’da kaç SIM kartın çalıştığını kontrol ettiğinizde, sahte olanın bir satıcısı, aynı anda çalışan iki SIM kartı kullanabileceğinizi gururla söyleyebilir. O zaman doğrulanmış sahte bir çift SIM iPhone aldığınızı bileceksiniz. İPhone yalnızca bir SIM kart kullanabilir. Orijinal iPhone, Apple California tarafından tasarlandığını ve Çin’de toplandığını söyleyen bir etikete sahip olmalıdır. Bu tür bir işaret olmadan, telefonunuz bir klondur.

Performans göstergeleri

Sahte iPhone’ların var olmasının ana nedeni, insanların bir iPhone’u daha ucuz bir fiyata almak istemesidir. Cihazın daha ucuz fiyatı ile telefonun belirgin düşük performansı geliyor. Bunlar bariz kırmızı bayraklar:

Kamera kalitesi

Gerçek iPhone’lar üstün kamera kalitesine sahipken, sahte olanlar kötü ve bulanık fotoğraflar çekiyor. Aydınlatma koşullarına bakılmaksızın, kötü fotoğraflara sahip fiziksel olarak ikna edici bir iPhone olası bir sahte iPhone’dur. Video kaydı da dahil olmak üzere diğer kamera modlarını deneyin ve sahte bir iPhone’un resim ve video çekmenin ne kadar kötü olduğunu görün.

Çoklu görev özellikleri

Müzik uygulamasını açın ve arka planda oynatın. Başka bir uygulama açın ve telefonun nasıl çalıştığını kontrol edin. Sahte iPhone’lar aynı anda iki uygulamayı desteklemekte zorlanıyor. Birden fazla uygulama açılsa bile iPhone’lar sorunsuz çalışır.

Uygulama ekranları arasında hızlıca geçiş yapın

Ana ekranların sağında ve solunda hızlıca kaydırma yapın. Sahte iPhone açık bir şekilde geri çekilecek ve hızlı kaydırmalarınıza ayak uyduramayacak.

Sistem Göstergeleri

Gerçek bir iPhone’u sahte olandan ayırt etmek için bu sistem göstergelerini kontrol edebilirsiniz:

Seri numarasını arayın

İPhone’unuzun seri numarasını görüntülemek için çeviricinizdeki “* # 06 #” kodunu arayabilirsiniz. Telefonda “Ayarlar” a gidin, “Genel” i seçin ve “Hakkında” yı tıklayın. Bu size seri numarasını verecektir. Daha sonra, gerçek bir iPhone olup olmadığını görmek için iPhone seri numaranızı girebileceğiniz Apple web sitesine erişebilirsiniz . Web sitesinde donanım seri numaranızı girin. Site kodun geçersiz olduğunu söylüyorsa, iPhone’unuz bir klondur.

Bellek kapasitesini kontrol edin

Orijinal iPhone sabit bir depolama kapasitesine sahiptir ve genişletilemez. Sahte iPhone’lar, bellek kapasitesini artırmak için bir bellek kartı gerektirir. Telefonun arkasında veya yanında bir bellek kartı yuvası bulursanız, sahte olana baktığınız için yedeklemeye başlayın.

Siri’yi kontrol edi

Siri uygulaması yalnızca orijinal bir iPhone’da başlatılabilir. Siri, sahte bir iPhone’da hiç çalışmıyor.

İşletim sistemini kontrol etmeye çalışın

İOS dışında bir uygulama görürseniz, yüzde 100 sahte. Apple, resmi işletim sistemi olarak tescilli iOS kullanıyor.

İTunes’a bağlanmayı deneyin

Telefonunuzu bir bilgisayara bağlayın ve iTunes ile çalıştırmayı deneyin. Bir hata alıyorsanız, iTunes, telefonunuzu tanımıyor demektir; böylece tespit edilemez ve sahtedir.

Yerleşik uygulamaları kontrol edi

Orijinal iPhone, Kompakt, Pusula, Ayarlar, Hesap Makinesi, Müzik ve Fotoğraflar gibi yerleşik Apple uygulamalarına sahip olmalıdır. Bunlardan biri eksikse, telefon hapse atmış olabilir. Orijinal telefona sahip olduğunuzdan emin olmak için orijinal bellenimi geri yüklemeyi deneyin. Orijinal bellenimi geri yükledikten sonra bazı yerleşik uygulamalar hala eksikse, bunun ne olduğunu biliyorsunuz – bir klon iPhone.

Diğer İpuçları

  • Garantiyi sorunuz. Sahte iPhone satıcıları, sertifikalı bir iPhone servis merkezine garanti vermeyecektir.
  • Fiyata dikkat edin. Normal bir iPhone’un önerilen fiyatından çok daha ucuz satılıyorsa, ürünü satın almadan önce iki kez düşünün. Fiyat gerçek olamayacak kadar iyi ise, şans, iPhone sahte.
  • Bir iPhone mağazasına götürün. Telefonunuz yukarıda belirtilen tüm testleri geçerse, ancak hala şüpheleriniz varsa, en yakın iPhone mağazasına gidin. Telefonunuzu kontrol etmeleri için teknisyenlerinden yardım isteyin. Cihazınızın gerçekliğini kontrol etmek için bir tanılama testi çalıştırabilirler.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı