Sağlık

Kilo vermek için faydalı 7 gıda

Description: Kilo vermek isteyenler sadece spor ile değil beslenme ile de hayatlarını düzenlemelilerdir. Yani kilo verebilmek adına beslenme alışkanlarını tamamen değiştirmelilerdir. Kilo vermek için faydalı 7 gıda hakkında bilgiler yazımızda.

Kilo Vermek İçin Faydalı 7 Gıda

Kilo vermek mi istiyorsunuz? Sağlıklı, besleyici ve az kalorili yiyecekleri tercih ederek kilo verme sürecinde kendinize yardımcı olabilirsiniz. İnsanlar kilo verme söz konusu olduğunda, normalde yüzüne bile bakmayacağı yiyecekler onlara altın gibi gözükür ve kendilerine ihanet etmelerine olanak sağlarlar. Bu yazımızda sadece kilo verme sürecine yardımcı olacak, kendinizi dinç tutmanızı sağlayacak 7 yiyecek bulunmaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilecek 7 Farklı Yiyecek ve Özellikleri

Kilo vermek zorlu bir süreç olsa da yaptığınız fiziksel çalışmalara ek olarak beslenme düzeninize de dikkat etmelisiniz. Şimdi kilo vermenizde yardımcı gıdalara bakalım.

Süt

Akademik çalışmaların merkezi ünlü American Journal of Nutrition’da yapılan ve yayınlanan bir çalışmaya göre tam yağlı süt ve süt ürünleri tüketen 18.000 kadın üzerinde yapılan araştırmalarda daha fazla kilolu olma oranının daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Peki yıllarca bize yağlı ürünleri kullanmayın, kilo aldırır denmişti. Bu nasıl olabiliyor?

Bazı yağ asitleri, sütün yağından arındırılma işlemi sırasında ortadan kalkar. Bu yağ bileşenleri, kişileri tok tutmaya yarayan ve uzun süre sizi tok tutabilecek bir bileşendir. Bunun yanı sıra da birçok çalışma, insanların diyetlerindeki yağ miktarını azalttığı zaman, bunların genel sağlık üzerinde daha kötü bir etkiye sahip olabilecek şeker ve rafine karbonhidratlarla değiştirilme eğiliminde olduğunu bulmuştur .

Not: Süt ve süt ürünleri ile beslenirken içerdiği yağ miktarından endişe etmeyin. Asıl endişe etmeniz gereken içerisinde ekstra şeker barındıran, tatlandırılmış ürünlerden uzak durmak ve aynı zamanda meyveli olarak aksedilen yoğurtları da almamak olacaktır.

Tohum Ezmeleri

Fındık ezmesi, fıstık ezmesi gibi ürünler etkileyici miktarda protein ve lif içermektedir. Örneğin 2 çorba kaşığı fıstık ezmesi 2 gram lif ile birlikte 8 gram da protein içermektedir.

Harvard Halk Sağlığı Okulu yetkilileri tarafından bir araştırma yapılmış ve 51.000’den fazla kadın üzerinde düzenli fındık tüketimini ele alınmıştır. Yapılan bu araştırmaya göre düzenli fındık tüketen kadınlar obezite olma riskinin belirli oranda daha az düzeyde olduğu görülmüştür. Yine Journal of Nutrition tarafından yapılan benzeri bir çalışmada da fındık tüketen kişiler ile tüketmeyen kişilerin kiloların çok az değişti tesğit edilmiştir.

Kısaca toparlayacak olursak, kuruyemiş ve özellikle fındık, fıstık gibi yemişler, sağlıklı bir diyet dönemi geçirmenizi sağlayabilir. Bu yiyecekleri ara öğünlerde kullanabilirsiniz. Ayrıca direk tüketebileceğiniz gibi de güvendiğiniz markaların katkısız ezmelerini alarak da tüketimini gerçekleştirebilirsiniz.

Makarna

Glisemik indeks, kan şekeri seviyesini ne kadar hızlı yükselttiğine bağlı olarak 0 – 100 arası bir karbonhidrat sıralamasını konu edinmektedir. Buna bağlı olarak sayı ne kadar düşük olursak sindirimi uzun sürer ve enerji seviyesini uzun süre koruyabilir. Bu bakımdan makarna da glisemik indeks sıralamasında derece olarak düşüktür. Keza bu şaşırtıcı bir durumdur. Çünkü yıllarca bizlere hep zararlı olarak nitelendirilmiştir.

Burada iyi bir ayrım yapmamız gerekiyor. Kullandığınız makarnanın katkısız tam tahıllı makarna olması gerekmektedir. Tam tahıllı makarnanın indeks derecesi 32 – 37 arasındayken, standart beyaz makarna da minimum 40 seviyelerinde yer almaktadır.

Yumurta

Kaliteli ve yüksek protein içeren ayrıca sağlıklı yağ ve temel vitaminleri ve minerallari de bünyesinde bulunduran yumurta ister aperatif, ister yemek ister kahvaltı konusunda ön plana çıkmaktadır. Düşük kalorili olmasına rağmen tok tuması ve besleyici bir besin olması yumurtayı özel kılan noktalardan biri. 1 adet yumurta sadece 70 kaloridir.

Bu noktada bir bilgi vermek doğru olacaktır. Yumurtanın sarısının kolestrol kaynağı olduğu bilinmektedir. Fakat son dönemde yapılan çalışmalar neticesinde diyet süresince elde edilen kolestrolün, kan kolestrolü üzerinde etkisinin daha az olduğunu görüyoruz. Yani yumurtanın sarısı veya beyazı ikisini de yiyebilirsiniz. Hatta yapılan çalışmalar neticesinde yumurtaların diyet süresince önemli bir besin olduğu, rafine edilmiş karbonhidratlardan daha güvenli olduğunu ve aynı zamanda da kilo verme süresinde önemli bir besin olduğunu ortaya koymuştur. Yani yumurta kilo kaybı için faydalı gıdalardan biridir.

Tavuk

Koyu etli tavuk eti, beyaz etten sadece 5 kalori ve 1 gram fazlası ile karşımıza çıkmakadır. Bir tavukta yağ, genel itibariyle deride yer almaktadır. Yani derili kısımdan kurtulduktan sonra daha rahat bir yemek yiyebilirsiniz. Diğer taraftan koyu et, beyaz ete göre daha sağlıklı, sulu ve lezzetlidir. Bir de tereyağı ve güzel bir sos ile pişirirseniz daha lezzetli hale gelmektedir. Unutmayın derisiz tavuk yağsız bir protein kaynağıdır.

Koyu renkli et normalde fazla miyoglobin barındırır. Yani oksijeni taşıyan protein etin rengini gri ile kırmızımsız bir renge taşırken, bu ette aynı zamanda demir ve çinko gibi iki bağışıklık kazandırıcı madde de bulunmaktadır.

Kahve

Günlük olarak sabahları yatağınızdan çıktıktan sonra ne yapıyorsunuz? Ne yaptığınızı bilmiyorum ama yapmanız gerekeni biliyorum. Şimdi mutfağa gidiyor ve kendinize bir kahve hazırlıyorsunuz. Sizi ayıltacak olan kahve aynı zamanda da diyabet riskini düşüren ve glikoz metabolizmasını geliştirmeye yardımcı antioksidanlar içermektedir. Bunun yanı sıra da termojenez (vücudun metabolik hızını artırarak ekstra ısı üretebilmesi) ve yağ yakma yeteneklerini, bisiklete binme gibi dayanıklılık gerektiren sporlarda performans artırmayı teşvik edebilir.

2014 yılında yapılan bir araştırmada sistematik olarak izlenen bir grup insana sabah kahvesi içirilmiştir. Bu kişilerin kalp hastalıkları riski en düşük seviyede tespit edilmiştir.

Bitter Çikolata

Çikolata özellikle mutluluk hazzı vermesi sebebiyle stres seviyesini düşürürken aynı zamanda da glikoz, şeker içeren diğer tatlıların önüne geçmenizi sağlayabilir. Yüksek stres seviyeleri, duygusal durumlar nedeniyle yeme davranışlarını arttıran kortizol hormonlarının artmasına yol açabilir.

Çikolata faydaları saymakla bitmez elbette. Kan akışının iyileştirilmesi, kolestorel seviyesinin dengelenmesi, kan şekeri ve kan basıncını dengeleyerek kalp hastalıkları riskine karşı önlem olabilmekte ve bu riski düşürebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken çikolatanın içerisinde bulunan kakao yüzdesidir. Kakao yüzdesi ne kadar fazla olursa, faydası da o kadar fazla olmaktadır. Öyle ki kakao oranı yüzde 70 üzerinde olan çikolataları tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı