Seyahat

Prag’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Prag sadece yaklaşık 2.000 yaşında değil, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ve en karmaşık şehirlerinden biridir. Gördüğünüz her bina, bahçe ve heykelin muhtemelen anlatacak bir hikayesi var. Çok fazla seçeneğe sahip olduğunuzda, Prag’da yapılacaklar listesini nasıl seçersiniz? Listenizi daraltmaya başlamanızı kolaylaştırdık. Prag’ı ziyaret ederken en sevdiğimiz ilk 10 şey hakkında önerilerimiz.

1. John Lennon Duvarı

Dürüst olalım, John Lennon merkezli grafiti bu gizli duvar, kolayca Prag’ın en unutulmaz ve eğlenceli şeylerinden biridir. Beatles kimliğine bürünen kişilere ve canlı müziğin yanı sıra duvara kendi süslemelerini ekleyen insanlara güvenin. Ve bu da sadece suçlu bir zevk değil. John Lennon duvarı 1980’lerde komünizme karşı öğrenci gösterilerinin enstrümantal bir parçasıydı ve “Lennonizmi Leninizm’i istemiyoruz” gibi ifadeleri popüler hale getirdi.

2. Damlataş Duvarı

Damlataş Duvarı, Mala Strana’daki güzel Wallenstein Bahçelerinin güney ucunda gizleniyor. 17. yüzyılda grotesk bir barok dekoratif duvar olarak inşa edilmiştir. Efsaneye göre Wallenstein ailesi, aslında tünelleri duvara oymuş ve kapsamlı bir gizli geçit sisteminin, şanslı turistin girişi bulmasını bekliyor. Ancak dikkat edin, duvarı oluşturan “damlataşları” bazen insan yüzlerine oyulur ve gizli geçide yanlış yol alırlar ve 400 yıllık duvarda başka bir yüze son verebilirsiniz.

3. Strahov Manastırı

Strahov Manastırı 12. yüzyıla kadar uzanır ve Avrupa’da gördüğümüz en görkemli iç mekanlara sahip iki kütüphaneye sahiptir. Prag Kalesi‘ne yakınlığıyla, Prag seyahat planında gezilmesi gereken en iyi 10 yer listesine dahil edilmesi için hiçbir mazeret yoktur. Söz veriyoruz, galeri ve kütüphaneler gerçekten Prag’ın en etkileyici yerlerinden bazıları. Sizi Güzellik ve Canavar‘ın sarayında yaşıyormuş gibi hissettireceklerine söz veriyoruz .

4. Vyšehrad

Vyšehrad, 10. yüzyıla kadar uzanan eski bir kale kompleksidir. Çek Cumhuriyeti’nin kraliyet koltuğu olan şey, şimdi Prag’ın en eski binaları, en görkemli kiliseleri, unutulmaz manzaraları ve şehrin en bozulmamış mezarlıklarından biri ile dolu büyük bir açık hava parkı. Sadece harika bir açık ortamda dolaşmak ve Çek tarihi için bir anda silinmez bir fikir almak için güzel bir gün, buraya gitmek seyahatinizde güzel bir yer edinebilir.

5. The Anděl

Anděl Bölgesi, kentin modern mimarileri, büyük sinema salonları, alışveriş merkezleri ve gözle görülebildiği yerel yemeklerin bulunduğu, gezilebilir yeridir. Sadece dolaşmak ve modern Prag sokaklarında turlamak, mini gökdelenler ve hepsi için bir fikir edinmenizi sağlayabilir.

6. Franz Kafka’nın 42 Katmanlı Kinetik Heykeli

Çek sanatçısı David Cerny, Prag’ı en büyük eserlerinin merkezi haline getirdi. Sadece etrafta dolaşarak sayısız Cerny heykelini bulabilirsiniz. Ancak, en sevdiğimiz heykel Eski Kent’in tam ortasında ve bunu gözden kaçırmak neredeyse imkansız: Kafka Heykeli. Herkesin favori yazarının bu mekanik, dinamik tasviri mükemmel bir övgüdür.

7. Cumhuriyet Meydanı

Eski Kent Meydanı ve Wenceslas Meydanı en çok turist odaklı yerler olabilirken, Cumhuriyet Meydanı da gidilecek yer. Eski Kent’in güneydoğu köşesindeki bu metropol merkezi, Prag’ın en eski ve en iyi mimarisinin yanı sıra modern sanat anıtlarına sahiptir. Sokak büyücülerinin yakınlardaki sürekli varlığına güvenin ve Meydan’ın kuzey ucundaki iki büyük alışveriş merkezini keşfedin. 

8. Havlicek Bahçe Mağarası

Her yerde turistlerin zihninde neredeyse hiç bulunmayan ve yerlilerin en iyi saklanan sırlarından biri olan Havlicek Bahçeleri , Prag’ın şehir içi parklarının inkar edilemez favorisi ve en üst 10’da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Parkın ortasında ve batısında Barok Grotto arka planda pastel evler ile tamamlandı. Dürüst olmak gerekirse, tüm şehirde Havlicek Garden Grotto’dan daha romantik bir yer olmayabilir.

9. DOX Çağdaş Sanat Merkezi

Kendinizi kuzey Prag’da yürürken bulabileceğiniz devasa bir ahşap kopya Zeppelin ile karşılaşabilirsiniz. Emin olun, Bohem ruhu henüz aklınızı tamamen ele geçirmedi. DOX Çağdaş Sanat Merkezi‘nin Prag’ın en önde gelen müzelerinden sadece biri değil, aynı zamanda şehrin en unutulmaz yerlerinden birine ev sahipliği yaptığı ortaya çıktı: Jonathan Swift‘in 18. yüzyıl klasiğinden Gulliver‘in zeplininin gerçek boyutlu ahşap kopyası. Müzeye bir bilet, sizi zeplin içine bile sokar ve bu kesinlikle atlamamanız gereken bir şeydir.

10. Sedlec Ölü Kemeri

Hile yaptığımızı biliyoruz, Sedlec Ossuary, yani Kemik Kilisesi, aslında Prag’ın dışına 45 dakikalık bir tren yolculuğu. Ancak, bu dönüm noktasını görme fırsatını kaçırmamalısınız. 14. ve 15. yüzyıllarda seçilen 60.000 kişinin mezar yeri değil, aynı zamanda Dünya üzerindeki en ürkütücü ve çene bırakan yerlerden biridir. Prag gezinizi bir patlama ile sonlandırın ve bu konuda geçiştirme yapmayın, Sedlec Ossuary, teknik olarak Prag’da olmasa bile Prag önerilerinde gezilmesi gereken 10 yerden biridir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı